Çocuğun her yemek saatinde bir yolunu bulup huzursuzluk çıkarması, anne babanın çocuğu ikna etme çabaları, “yemeğini yemezsen arkandan ağlar” ile başlayıp “yemezsen doktor gelir sana iğne yapar” ile devam eden tehditler, çocuğa karşı yükselen sesler ve elinde dolu bir kaşıkla çocuğun peşinde koşturan bir anne… Bunlar size tanıdık geliyorsa doğru yerdesiniz. Birazdan okuyacaklarınız sizi bu endişelerinizden kurtarmak için yazıldı.

Çocuğumun az yemesi normal mi?

Çocuğumun az yemesi normal mi?

Çocuğunuzun gelişiminde herhangi bir anormallik olmadığı sürece az yemek yemesinde sorun yoktur. Önemli olan çocuğunuzun boy ve kilosunun yaşıtlarına göre olması gereken aralıkta olup olmadığıdır. Özellikle okulöncesi yaşlardaki çocukların düzensiz saatlerde acıkması, yemek süresince sofrada oturamaması ve yemek seçmesi çok sık karşılaşılan durumlardır. Böyle durumlarda çocuğunuza yaklaşımınıza özen göstermelisiniz çünkü yemek yeme alışkanlıkları bu yaşlardan itibaren yerleşmeye başlar ve ne kadar yemek yediğinden çok ne kadar sağlıklı ve doğru beslendiği daha önemlidir.

Sağlıklı beslenin

Çocuğuma doğru beslenme alışkanlığı kazandırmak için neler yapmalıyım?

1. Sağlıklı beslenin

Evde en çok ne yeniyorsa çocuk da onları yer. Yani, siz meyve yemeyi sevmiyorsanız ya da çocuğunuz sizi evde meyve yerken göremiyorsa çocuğunuz da bir anda karşınıza çıkıp “anne ben meyve yemek istiyorum” demeyecektir. Evde sağlıklı yiyecekler yendiği sürece, yemek saatleri düzenli olduğu sürece çocuğunuz da sizin alışkanlıklarınıza ayak uyduracaktır.

2. Zorla yemek yedirmeye çalışmayın

Çocuğunuza zorla yemek yedirmeye çalışmak hem sizi yorar hem de çocuğunuzun sizinle daha çok inatlaşmasına, olayın daha da büyümesine sebep olur. Birinin size sevmediğiniz bir yemeği zorla yedirmeye çalıştığını düşünsenize! Siz olsanız o lokmayı yutmak ister misiniz? Ayrıca, anne babalarının zaaflarını bulmada çocukların üstüne yoktur. Sizin yemek yedirme konusunda hassas olduğunuzu, üzüldüğünüzü gören çocuğunuz bunu bir kenara yazar ve ilk fırsatta kendi isteklerini yaptırmak için kullanır.

Porsiyonları çocuğun yaşına göre ayarlayın

3. Porsiyonları çocuğun yaşına göre ayarlayın

Küçücük bir çocuktan bir yetişkin kadar büyük porsiyonlar yemesini zaten beklemeyiz. Çocuğun tabağına da bunu bilerek daha küçük minik miktarlarda yemek koymalı, zaten yemek yememek için fırsat kollayan çocuğumuzun gözünü korkutmamalıyız. Ayrıca, göz korkutmaktan bağımsız olarak, zaten yetişkinler için de çocuklar için de sağlıklı olan ufak porsiyonlar halinde yemek yemektir. Küçük yaştan itibaren tabağındaki her şeyi bitirmeye programlı bir halde yetişen çocukların ileride obez olma riski daha yüksektir.

4. Eğlenceli yemekler hazırlayın

Çocuklar her şeyi oyun haline getirebilirler ve her yerde ve her koşulda oyun oynayabilirler. Yemek yemekten kaçan bir çocuğun yemeğini oyuna dönüştürdüğünüzde, yemek yemeyi onun gözünde reddedemeyeceği bir aktivite haline getirmiş olursunuz. Bunu yapmanın en kolay yolu, örneğin kahvaltı hazırlıyorsanız çocuğunuzun tabağındaki zeytin, peynir, yumurtadan komik suratlar oluşturmak, şekilli omletler, tostlar yapmaktır. Böylece, çocuğunuz yemek yemeyi eğlenceli bir durumla bağdaştırmaya başlayacaktır.

5. Yemek sırasında TV, tablet açmayın

Yemek yemeyi eğlenceli hale getirmekten bahsetmişken TV konusuna değinmeden olmaz. Tamam TV izlerken çocuk ekrana dalıyor siz de o sırada masada ne varsa çocuğa yedirebiliyorsunuz ama çocuk onları bilinçli bir şekilde yemiyor ki. Üstelik TV karşısında kontrollü bir şekilde yemediği için, tıpkı biz yetişkinlerde olduğu gibi, yemesi gerekenden çok daha fazla yiyip obeziteye yol açıyor.

6. Sevmediği yemekleri değişik şekillerde sunun

Çocukların çoğu köfte ve makarnayı sebze yemeklerine tercih eder. Ya da özel olarak ağzına bile sürmek istemediği gıdalar olabilir. Örneğin, çocuğunuz direkt olarak bir bardak süt içemiyorsa, sütte alacağı kalsiyumu yoğurt, peynir gibi farklı süt ürünleriyle sağlayabilirsiniz. Benzer şekilde, çocuğunuz sebze yemiyorsa, sebzeleri köfte içine katarak, sebzeli çörekler yaparak sebze yemesini sağlayabilirsiniz.