Çocuklar dünyaya geldikleri andan itibaren diğer insanlarla sosyalleşmeye başlarlar. Fakat bu onların sosyal becerilerinin tamamen doğuştan geldiğini ya da geliştirilmeye ihtiyacı olmadığını göstermez. Anne babalar olarak çocuklarımızın sosyal becerilerini geliştirmek ve arkadaş edinmelerini kolaylaştırmak yine bize düşüyor. Arkadaş edinmek için çocukların dil becerilerinin gelişmiş olması, duygularını düzenleyebiliyor olmaları ve insanlarla iletişimin gerekliliklerini biliyor olmaları büyük önem taşır. Bu konuda çocuklarına destek vermek isteyen anne babalar da çözüm için çocuklarında bu becerileri geliştirmeyi hedef almalıdır. İşte çocuğunuzun arkadaş edinmesine yardımcı olmak için yapabilecekleriniz:

Çocuğunuzla oyun oynayın

1. Çocuğunuzla oyun oynayın

Çocuklar oyun sırasında hayatı prova ederler aslında. Çocuklarınızla oyun oynayarak hayatta karşılaşabilecekleri pek çok durumu tecrübe etmelerini sağlamış olursunuz. Bu sayede çocuk yeni sosyal durumlar karşısında nasıl davranacağını, örneğin, yeni bir arkadaş grubuna girdiğinde ne yapması gerektiğini, toplumsal nezaket kurallarını, yeni tanıştığı insanlarla neler konuşması gerektiğini (kendini tanıtması, karşıdakinin halini hatrını sorması gibi) öğrenir.

2. Duyguları ve yüz ifadelerini öğretin

Karşımızdaki kişiyle doğru bir iletişim kurabilmemiz için onun yüz ifadesinden mutlu mu üzgün mü, sinirli mi olduğunu anlamamız gerekir. Bizler bunu farkında olmadan yapabiliyoruz. Ama, özellikle küçük çocuklar, karşılarındaki insanın yüz ifadelerini, dolayısıyla da ne hissettiklerini anlamakta zorlanırlar. Bu yüzden onlarla sohbet ederek, onlara kitap okuyarak, günlük aktivitelerimiz içinde hangi yüz ifadesinin ne anlama geldiğini de öğretmeyi ihmal etmemeliyiz.

Empati kurmaya alıştırın

3. Empati kurmaya alıştırın

Günlük hayatta kendilerini başka insanların yerine koymaları için çocuklara empati kurmayı öğretmemiz gerekir. Örneğin, “benim oyuncağımı elimden aldıklarında ben çok üzülüp ağlamıştım, demek ki ben şimdi Ali’nin oyuncağını alırsam o da üzülür” diye düşünebilen bir çocuk, arkadaşı Ali’yi üzmek yerine onunla oyuncağını paylaşmayı tercih edecek, Ali’yle arkadaş olacaktır. Tabii ki çocuğu bu şekilde düşündürebilmek için insanların neler hissediyor olabileceği konusunda onunla sık sık konuşmak gerekir.

4. Rekabet içeren oyunlardan uzak durun

Çocuklar rekabet ortamında ister istemez kendilerine hakim olamayıp etrafındakileri üzecek davranışlarda bulunabilirler. Bu da arkadaşlarının ondan uzaklaşmasına sebep olabilir. Bu nedenle en azından çocuğunuzun sosyal becerileri biraz daha gelişene kadar karşısındaki kişiyle iş birliği içinde bulunabileceği puzzle yapma gibi aktiviteler ve oyunlara dahil olmalıdır.

5. Problemleri kendi çözmesi için zaman tanıyın

Çocuğunuz büyüdükçe artık onu her durumda yönlendirmek yerine ona biraz daha özgürlük tanımalı, kendi problemlerini kendisi çözmesi için ona fırsat vermelisiniz. Arkadaşlarıyla arasında bir sorun çıktığında, bırakın bunu çözmek için biraz kafa yorsun, kendisi çabalasın ki kendini tanıyıp kendi stratejilerini geliştirebilsin.

Oyun gruplarıyla buluşun

6. Oyun gruplarıyla buluşun

Yaşıtlarına oranla biraz daha çekingen bir çocuğunuz varsa onun için uygun olan arkadaş ortamını sizin yaratmanız ve onu duruma yavaş yavaş alıştırmanız gerekecektir. Çocuğu olan birkaç arkadaşınızı evinize davet ederek başlayabilirsiniz. Küçük bir arkadaş grubu olacağı için çocuğunuz kendini daha rahat hissedecektir. Ayrıca, kendi evinde, yani nasıl davranması gerektiğini bildiği bir yerde olacağı için de kaygılanmasına gerek kalmayacaktır. Çocuğunuz gelişme gösterdikçe oyun gruplarını büyütüp farklı mekanlarda buluşmalar ayarlayabilirsiniz.

7. Yaşıtlarıyla bir araya getirin

Çocuğunuzun arkadaş edinmesini istiyorsanız tabii ki onu evden, yani konfor alanından çıkarıp birazcık zorlamanız gerekir. Yaşıtlarıyla tanışabileceği ve mecburen onlarla etkileşime girebileceği ortamlarda bulunmanız hem çocuğunuzun önyargılarını kırmasını hem de sosyal ortamlarda nasıl davranması gerektiğini öğrenmesini sağlar. Bunun için çocuğunuzu çeşitli çocuk etkinliklerine götürebilir. Sanat, spor, müzik, kitap, drama gibi kendi zevkine uygun aktiviteler içinde yeni arkadaşlar edinmesine önayak olabilirsiniz. Çocuğunuzu götürebileceğiniz çocuk etkinliklerine göz atabilirsiniz.