Daha önceki bir blog yazımızda neden çocuğunuza kitap okumanın hayati önemi olduğunu ayrıntılı bir şekilde anlatmıştık. İşte canımız çocuklarımız için bu kadar önemli bir alışkanlığı edindirmenin yollarından biri de çocuğunuzun çok çok erken yaşlardan itibaren kitaplarla etkileşim kurmasına olanak sağlamak. Bunu gerçekleştirmek için uygulayabileceğiniz bir yöntem de çocuğunuzla birlikte kitapçıya, hatta mümkünse ve çevrenizde varsa çocuk kitapçılarına gitmek. Çünkü kitapçılarda vakit geçiren çocuklar:

Kitap okuyan insanları görür

1. Kitap okuyan insanları görür

Eğer kitap okumaya önem veren bir ebeveynseniz, her ne kadar çocuğunuz evde sizin kitap okuduğunuzu gözlemliyor olsa da bir kitapçıya gittiğinde kitap okuyan, kitap okumaktan keyif alan, kitaplara değer veren başka insanlar olduğunu da görmüş olur. Bu insanları gördükçe, onlarla iletişime girdikçe çocuklar bir kitap okuma kültürü de edinmeye başlarlar. Kendileri de kitapların değer verilmesi, özen gösterilmesi gereken varlıklar olduğunu öğrenirler.

2. Daha fazla kitap okur

Çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak istiyorsak bunun en temel yolu onları kitaplara maruz bırakmaktan geçiyor. Kitaplarla ne kadar haşır neşir olurlarsa, onlarla o kadar yakın bir ilişki içerisinde olurlar. Çocuğunuzla birlikte alışveriş yapmaya çıktıysanız, hazır dışardayken onunla birlikte bir kitabevi ziyaretinde bulunmayı ihmal etmeyin. Böylece, çocuğunuzla geçen vaktinizi kaliteli ve gelişimine katkı sağlayacak bir şekilde değerlendirmiş olursunuz.

3. Kendi kitabını seçme şansı olur

Çocuklara biz yetişkinlerin uygun bulduğu kitapları okumalarını dayatmak yerine kendi okumak istedikleri kitapları seçme hakkını vermek, onları her zaman kitap okumaya daha hevesli bir hale getirir. Okuyacağı kitabı çocuğunuzun zevkine bırakmak aynı zamanda ona kendi yaptığı tercihlerin sorumluluğunu yerine getirmeyi de öğretir. Kitapçıda kitapları inceledikten sonra en çok hoşlandığı kitabı alıp evine giden çocuk, o kitabı korumayı, belirli bir süre içinde okuyup bitirmesi gerektiğini de öğrenmiş olur.

Farklı kitap türleriyle tanışır

4. Farklı kitap türleriyle tanışır

Tabii ki çocukları kitap seçimi konusunda her zaman kendi başlarına bırakmamak lazım. Kitap okumaya alıştırma sürecinde sevdikleri kitapları alsınlar okusunlar elbet ama hep aynı tür kitaplarla kısıtlı kalmamaları için farklı kitap türlerini de denemeliler. Çocuğunuzu kitapçıya götürdüğünüzde orada değişik kitap çeşitleriyle tanışacağı için ilgisini çeken farklı kitaplara yönelme ihtimali daha fazladır. Ayrıca, kitapçıya gittiğinizde oradaki görevlilerden de her zaman kitap seçimi konusunda yardım alabilir, çocuğunuzun kütüphanesini geliştirmesine katkıda bulunabilirsiniz.

5. Kitap okuma etkinliklerine katılabilir

Çocuğunuzun kitap okuma alışkanlığı edinmesini isteyen bir ebeveynseniz siz zaten evde ona kitap okuyorsunuzdur. Fakat, arada bir değişiklik yapmak, kendi yaşıtlarıyla birlikte bir kitap dinleme deneyimi yaşatmak ve siz de farklı kitap okuma stillerini görmek isterseniz, kitapçılar, özellikle de çocuk kitabevleri, bunun için birebir. Birçok çocuk kitabevinde çocuklara özel kitap okuma etkinlikleri oluyor. Bu etkinliklerde kitaplar çocuklara seslendirme, yaratıcı drama gibi farklı metotlar kullanılarak interaktif bir şekilde okunuyor. Böylece, çocukların hayal güçleri gelişirken kitaplardan da daha çok şeyi daha etkili bir şekilde öğrenmiş oluyorlar.