Çocukla uçağa binmek büyük cesaret ister. Kesinlikle zor olduğundan değil, diğer yolcuların bakışlarına maruz kalmak zorunda olduğumuzdan. Sanki patlamaya hazır bir bombayla uçağa girmişiz gibi bize atılan kaçamak bakışlar, çocuk birazcık ağlamaya başladığında etraftan gelen cık cık, of pof efektleri… Bu yazımızda, sizlere, çocuklarınızla birlikte nasıl daha rahat uçak seyahatleri geçirebilirsiniz diye düşündük ve bazı öneriler yazdık. Fakat, ilk kuralı hemen buraya yazalım ve anlaşalım: Uçaktaki yolcular size ne derse desin, ne kadar bakarsa baksın asla onlara kulak asmayın. Çocukların her yeni bir durumla karşılaştıklarında olduğu gibi uçak yolculuklarına alışmaları için de bir süre geçmesi gerekir. Siz etrafınızdaki insanlara sadece gülümseyin ve çocuğunuzun rahatlaması için ne gerekiyorsa onu yapın.

Yolculuk hakkında sohbet edin

1. Yolculuk hakkında sohbet edin

Her şeyden önce, özellikle de çocuğunuz ilk defa uçağa binecekse, yapacağınız bu yolculuk hakkında onu bilgilendirin. Nereye gideceksiniz, yolculuk ne kadar sürecek, yolculuk sırasında çocuğunuzu neler bekliyor olacak… Bunları ona hem gerçekçi hem de mümkün olan en sevimli şekilde anlatın.

2. Havaalanına erken gidin

Yanınızda küçük bir çocuk varsa havaalanında güvenlik kontrollerinden geçmek, kontuardan biniş kartı almak, uçağın kalkış kapısını bulmak normalden daha fazla zamanınızı alacaktır. Bu nedenle havaalanına biraz daha erken gitmek, gitmeden önce online check-in yapmak, koltuk numaranızı ve yerinizi kendiniz seçmek gibi hızlandırıcı işlemleri göz ardı etmeyin

3. Yedek kıyafet

Evet çocuğunuz için muhtemelen bir yedek kıyafet taşıyacaksınız ama biz burada sizden bahsediyoruz. Kendiniz için de yedek bir t-shirt bulundurmanızda fayda olabilir. Zira, özellikle 0-2 yaş çocuklarda, uçaktayken ufak tefek kazalar veya kusmalar yaşanabiliyor.

Kat kat giyinin

4. Kat kat giyinin

Bildiğiniz üzere uçaklar genelde normalden bir tık daha serin olabiliyor. Her havayolunda battaniye edinemeyebilirsiniz. Bu yüzden çocuğunuz da kendiniz de lahana gibi kat kat giyinmelisiniz.

5. Koltuk seçerken dikkat

Koltuğunuzu seçerken çocuğunuzun hassasiyetlerini de göz önünde bulundurun. Örneğin, çocuğunuzun arabada ya da uçakta midesi bulanıyorsa, ön sıralara oturmaya çalışın ki hem arka sıralardaki kapalı alan hissini yaşamasın hem de sallantıdan çok etkilenmesin. Pencere kenarı mı koridor mu diye sorarsanız, pencere kenarında daha rahat uykuya dalabilirler ama eğer sık sık tuvalet ihtiyaçları oluyorsa da koridor koltukları da hayat kurtarıcı olabilir deriz.

6. Kemerlerinizi bağlayın

2 yaşından büyük çocuğunuz ayrı bir koltukta oturacağı için onun zaten emniyet kemeri olacak. Ancak, bebekler için de, kucağınızda olsalar da, emniyet kemeri takmak zorunlu. Çocuğunuz takmak istemese de kalkış ve inişlerde takmak zorundasınız. Eğer nasıl takılacağını bilmiyorsanız mutlaka görevlilerden yardım istemeyi unutmayın.

Yanınızda şeker/emzik bulundurun

7. Yanınızda şeker/emzik bulundurun

Bebeklerin kulaklarındaki östaki boruları çok küçük olduğundan basınç değişikliklerinde kulaklarındaki basıncı ayarlayamazlar bu yüzden uçaklarda, özellikle kalkış ve inişlerde, bebekler çok ağlarlar. Bunu engellemek için en kolay yöntem bebeğinizi emzirmek veya emzik vermektir. Bebeklikten çıkmış çocuklar için de yanınızda şeker/sakız gibi çiğneyip yutkunabileceği yiyecekler iyi gelecektir.

8. Oyuncaklarını unutmayın

Yolculuk sırasında siz ne yaparsanız yapın çocuğunuz, adı üstünde çocuk olduğu için, doğal olarak sıkılacaktır. Bunu baştan kabul ederek, çantanıza mutlaka çocuğunuzun sevdiği oyuncakları, bir zamanlar çok sevip de uzun zamandır unutmuş olduğu oyuncakları, sevdiği kitapları, boyama sayfalarını da ekleyin.

9. Yolcularla sohbet edin

Yakın çevrenizde oturan yolcular bebek/çocuk görünce dayanamayıp çocuğunuzla etkileşime geçmek isteyeceklerdir. Bu gibi durumlarda iletişime açık olmalı, çocuğunuzu uçaktaki diğer insanlarla etkileşime geçmesi için teşvik etmelisiniz. Böylece hem sizin hem de çocuğunuz için daha eğlenceli bir uçuş olacaktır.